top of page
Image by CardMapr

איך לגרום ללקוחות לדקלם את שם המותג שלך?


אחד האתגרים המהותיים של כל יזם פרייבט לייבל באמזון הינו להביא את המותג לתודעה הציבורית ולהגיע לכמה שיותר לקוחות פוטנציאליים.

ישנם מספר דרכים לעשות זאת:

 • שימוש נכון במערכות הפרסום המתוחכמות של אמזון, ובפרט אופציות הפרסום לבעלי מותגים רשומים.

 • עבודה אינטנסיבית עם שידורי הלייב החדשים

 • פרויקטים משותפים עם מובילי דעה ברחבי הרשת.

 • פרסום ברשתות החברתיות והחיפוש מחוץ לאמזון

 • עבודה שיווקית ויראלית חכמה

 • שימוש ביחסי ציבור ועבודה עיתונאית.

 • ועוד שיטות שיווק רבות ומגוונות.

במאמר הקרוב אני רוצה לספר לכם על הסיפור המופלא של מותג הצמיגים הצרפתי הנודע מישלן ואיך הם בחרו להפיץ את ההיכרות עם המותג כבר בשנת 1900, בשיטה שלקחה אותם לשליטה בתחום אחר לגמרי מתחום ההתעסקות הרגיל שלהם והפך אותם לאוטוריטה.


מה הקשר בין צמיגים למסעדות?


בשנת 1900 חברת מישלן רצתה לקדם את המכירות של הצמיגים שלה ברחבי צרפת.

המטרה השיווקית היתה להגיע לכל בעל רכב ולעשות לו היכרות עם מותג הצמיגים.

לכן, הם החליטו להוציא לאור מדריך שחולק בחינם בתחנות דלק ומוסכים ובו מגוון מקומות ברחבי צרפת בו ניתן ללון ולסעוד בהם וכן מקומות בהם ניתן לרכוש חלפים לרכב, לתקן אותו וכמובן, להחליף צמיגים.

הספרון היה בצבע אדום בולט כך שבעל הרכב יוכל למקם אותו בתא הכפפות ויוכל למצוא אותו במהרה ומכאן הגיע שמו- מדריך מישלן האדום.

בשנת 1900 חולקו 35,000 מדריכים, וב-1901 חולקו כבר 50,000 מדריכים. ב-1911 יצא לאור המדריך הראשון מחוץ לצרפת והוא הוקדש לאנגליה.


החל משנת 1920 נמכר המדריך בחנויות תמורת 7 פרנקים, (לאחר שאנדרה מישלן, אחד מבעלי החברה ביקר באקראי באחד המוסכים בצרפת וראה שהספרון מוטל על הרצפה ומשמש כתומך לשולחן...) ומערכת המדריך החלה להעסיק צוות מבקרי מסעדות במטרה שיסרקו את צרפת, יסעדו באנונימיות במסעדות וידרגו אותן.


החל משנת 1926 החל המדריך להעניק כוכבים למסעדות. בתחילה דורגו המסעדות שמחוץ לפריז בלבד, שכן זו הייתה בירה קולינארית שפעלו בה זה מכבר מבקרים רבים, אך עם עליית קרנו של המדריך הוא החל לסקר גם את המסעדות בבירה. למסעדות המובחרות ביותר העניק המדריך שלושה כוכבים, סמל שהפך עם השנים לביטוי השגור "מסעדת שלושה כוכבים" לציון מסעדה איכותית ביותר ("Restaurants Trois étoiles" בצרפתית) או Trois Macarons. תחתן מדורגות מסעדות בעלות שני כוכבים וכוכב אחד, וכמה אלפי מסעדות ללא כוכבים כלל.


את המשך הסיפור ומסע התפתחות המרתק של המדריך מאותם השנים ועד היום אני ממליץ לכם בחום לקרוא בויקופדיה או באחד מהאיזוכרים ברשת.


אבל בואו נקפוץ ישירות למסקנות:


 1. המטרה השיווקית הראשונה הייתה להגיע ללקוחות הפוטנציאליים בצורה עקיפה.

 2. חלוקת הספרון בהתחלה הייתה בחינם – וכך הצליחו להגיע לכמות גדולה מאוד של לקוחות בזמן קצר.

 3. המותג ותחום העיסוק העיקרי היו שחקני משנה בלבד בתהליך השיווקי

 4. המותג היה ונשאר עד היום כמותג הצמיגים הגדול והמוביל בעולם כאשר לצדו התפתח אותו המותג בדיוק למוביל והנחשב ביותר לדירוג מסעדות ברחבי העולם.


ועכשיו, מה עליכם לעשות היום כדי לנסות לשחזר את ההצלחה השיווקית החריגה של מישלן גם למותג הפרייבט לייבל שלכם באמזון?

 • ראשית, לפלח את קהל היעד הספציפי שלכם ולהבין איפה הוא נמצא ואיך הוא מתנהג.

 • למפות את תחומי העניין שלו פרט לתחום המוצרים שלכם – למשל, במידה ואתם מוכרים מוצרים לתינוקות, התחום המשיק יכול להיות – ספורט אחרי לידה.

 • לחשוב על הרחבת מותג של מוצר שאינו קשור לתחום המוצרים שלכם ולהתחיל לפתח אותו.

 • לבנות אסטרטגיה שיווקית למוצר החדש שככל הנראה הולכת בעיקר לעלות לכם כסף בלי להכניס יותר מדי – אבל בצורה עקיפה ולטווח הארוך, לבנות את שם המותג שלכם ולהפיץ אותו בקרב קהל היעד שלכם.


בהצלחה!

אלי ונטורה
bottom of page