top of page
Image by CardMapr

מה הקשר בין גינון ליזמות?

לאחרונה, בחסות נגיף הקורונה, הריחוק החברתי וריבוי השעות בבית התחלתי לחקור ולנסות להבין קצת יותר את עולם הגינון.

במילים אחרות, ניסיתי להבין איך למנוע מהצמחים במרפסת שלי להפסיק את הגסיסה האיטית ולחזור לצמוח...

קראתי המון מאמרים, ראיתי סרטוני יוטיוב והתייעצתי עם אנשי מקצוע בתחום – בואו נאמר שגנן אני עדיין לא, אבל עשיתי דרך די מרשימה בתחום בחודשים האחרונים.

אחד הטיפים המובילים שקיבלתי ודי חזרו על עצמם כמה וכמה פעמים הוא שעל מנת שהצמח יצמיח גבעולים חדשים ויחזור לחיות – צריך לקטוע את הגבעולים והעלים השרופים.

למה?


כי למרות שאני מקפיד להשקות את העציצים על פי ההנחיות, הנוזלים מגיעים לכל הצמח באופן די שווה כך שהעלים הצעירים שצריכים לצמוח מקבלים את אותה כמות המים כמו העלים השרופים שכבר לא יצמחו ויפרחו לעולם – ולכן, הצמח למעשה כמעט ולא מחדש את עצמו.

לכן, כמו תלמיד מצטיין וגנן מתלמד, קטעתי את כל העלים והגבעולים השרופים, גם כאלו שרק החלו להישרף והשארתי אך ורק את העלים הירוקים והבריאים.

המשכתי להשקות את העציצים בדיוק על פי ההנחיות.

ומה קרה אז?

באופן שהפתיע מאוד אותי אך לא ממש הפתיע את כל המומחים שייעצו לי, לאחר מספר ימים לא גדול, כל העציצים החלו להצמיח עלים וגבעולים חדשים, ירוקים בריאים ויפיפיים.


מה למדתי?

שכדי שהעציץ ימשיך לגדול ולהצמיח עלים וגבעולים חדשים – אני חייב אחת לשבוע שבועיים, לקטוע את כל העלים והגבעולים השרופים – רק כך המרפסת שלי תחזור להיות ירוקה ופורחת.

ואיך כל זה קשור ליזמות? אמזון? עסקים?

ישבתי לי במרפסת הירוקה שלי עם כוס בירה וחשבתי לעצמי – איך אני יכול ליישם את הטיפ הכל כך מוצלח הזה בעולם היזמות ובאמזון בפרט?

ואז נזכרתי במקרה דומה שחוויתי לפני כשנה.

ניהלתי מותג אמזון עם 3 מוצרים שהיה מוצלח מאוד בשנתיים הראשונות שלו אך בשנה השלישית החל לדעוך בעקבות כניסה אגרסיבית של מתחרים סינים, שחיקת המחיר והורדת הערך.

המותג היה ידוע ומוכר במנוע החיפוש באמזון, היו לי לא מעט לקוחות חוזרים – אבל מחודש לחודש מחזור המכירות ירד ואיתו גם הדירוג בתוצאות החיפוש, מה שהגדיל את עלויות הפרסום וכתוצאה מכך, בלי ממש לשים לב, צנחתי מ-25% רווחיות ל-5% שהמשמעות היא ברוב המקרים – הפסד .

לא חשבתי לרגע לותר על ביצת הזהב שלי שעד לפני מספר חודשים הכניסה לי כמעט בלי לעשות כלום כ-3,000$ רווח בחודש, יחד עם זאת שנאלצתי שנאלצתי להכניס כסף לפעילות על מנת לממן את הזמנת הסחורה הבאה, הבנתי שמשהו כבר לא תקין.

בסופו של דבר, לאחר 8 חודשים של גסיסה די איטית – החלטתי בצער רב לותר על המוצרים ולא לחדש את הזמנת הסחורה – ובתוך כחודש נגמרה הסחורה באמזון והפסקתי למכור את המוצר.

ואז קרו שני דברים:

  1. הזמן שהתפנה לי מניהול הפעילות ההיא התווסף לזמן שהקדשתי לניהול פעילות אחרת - מה שגרם לכך שהפעילות הגדולה יותר שלי פרחה וההכנסות שם גדלו, רק בכלל שהקדשתי לה יותר תשומת לב ושעות עבודה.

  2. לא עבר שבוע מהרגע שבו נגמרה הסחורה ופנתה אליי יצרנית מוצרים מישראל שביקשה שנשתף פעולה ואמכור את המוצרים שלה באמזון תחת מותג חדש שנקים יחד – שותפות שמנוהלת בהצלחה עד היום והכניסה בשנה הראשונה שלה יותר ממה שהמותג הישן בכמעט שלושת שנות הפעילות.

מחזיר אתכם לאותה הארה שהיתה לי שם במרפסת הירוקה עם כוס הבירה ביד, התחלתי לרשום את כל הפעילויות הפעילות שיש לי כרגע וסימנתי את הפעילויות שלדעתי מתחילות להיות שרופות ודהויות – ממש כמו העלים וכבר באותו הערב מכרתי סחורה ישנה שהיתה לי ולא זזה ב-450$ לקונה סחורות מקסיקני, כאשר השווי המקורי שלה היה 5,000$.

למה?

כי בלי לשים לב, הסחורה הזו יושבת ולא נמכרת כבר מעל ל-18 חודשים כאשר בכל חודש אני משלם עלות אחסנה של כ-250$.

לאחר יותר משנה שסירבתי לותר על הסחורה היקרה הזו, מכרתי את כל המוצרים במחיר די מעליב – אבל ממש כמו בעולם הגינון, כעת הענפים הירוקים שנותרו, יוכלו לקבל הרבה יותר מים וחמצן להמשיך לצמוח, לגדול ולהצמיח גבעולים חדשים.Commentaires


bottom of page